… rozpoczęło się Nieszporami o godz. 19:00. Następnie uczestniczyliśmy we Mszy św. z konferencją wprowadzającą o. dra Piotra Cubera OFMConv, asystenta MI Prowincji Krakowskiej.
Poruszył on temat godności chrześcijańskiej w obozie Auschwitz. Tam, po wyjściu z ciemnego budynku, człowiek nadal pozostał wolny od wrogości i nienawiści. O. Piotr zauważył, że dziś samowolnie jesteśmy uwięzieni przez Internet, zniewoleni przez różne pokusy tego świata. Ale to miłość powinna być naszym drugim sumieniem – „twierdzą obronną”. Dlatego dziś, jako chrześcijanie, musimy dbać o miłość, bo tylko miłość jest twórcza.
Po mszy św. odbył się Obrzęd Poświęcenia Niepokalanej Wolontariuszy i przyjęcie do Instytutu Misjonarek Niepokalanej Ojca Kolbego.
Adoracją Najświętszego Sakramentu i o 21:00 Apelem Jasnogórskim zakończyliśmy pierwszy dzień spotkania.
Drugi dzień rozpoczął się o poranku Jutrznią. Następnie został podjęty temat „Dwie Korony – sekret św. Maksymiliana” przez o. dra Stanisława Stój OFMConv z Kalwarii Pacławskiej. Tajemnica dwóch koron znana jest od matki Maksymiliana. Z niepokojem patrzyła na syna, pytając „co z Tobą będzie”. Kiedy on prosił Matkę Bożą o odpowiedź na to pytanie, pojawiła się Ona trzymając dwie korony – białą, oznaczającą czystość, i czerwoną – męczeństwo. Przyjął obie. Biała korona – związana z czystością franciszkańską, którą dotrzymał Maksymilian, czerwona – jako męczeństwo, w którym wytrwał do końca.
W Japonii Maksymilian miał mistyczne spotkania z Matką Bożą o zapewnieniu nieba – biorąc udział w męce Chrystusa. Zależało mu, aby promieniować na otoczenie, zdobywać dusze dla MI, aby życie Maryi rozwijało się w nas.
Tematem kolejnej konferencji, o. dra Piotra Cubera, była duchowość Maryjna. Czym żył Maksymilian Kolbe? Duchowość Maryjna jego życia to wielki czyn apostolski. Każdą okazję wykorzystywał aby rozmawiać o Maryi.
Kim jest Niepokalana? Rozum nie jest w stanie tego zgłębić. Tu potrzebna jest modlitwa i rozmowa z Matką Bożą. Życie mistyczne to życie uzgodnione z wolą Bożą. O. Kolbe patrzył na świat jako odbiciem w relacji Trójcy Świętej. Podstawą Trójcy Świętej jest miłość.
Niepokalane poczęcie? Niestworzone. Maksymilian wyjaśnia – Bóg stwarza człowieka z miłości. Miłość domaga się odpowiedzi – również miłości. Matka Boża jest najdoskonalszym człowiekiem – została stworzona, nie była skażona grzechem. Wola Maryi była zgodna z wolą Bożą. Niepokalane Poczęcie – jest wolne od pychy – oznacza napełnienie duszy pełnej łaski. Według Maksymiliana zrealizowała miłość do Boga. Było to możliwe za sprawą Ducha Św., który w Niej żyje – on sam Miłość – w Niej jest miłością. Każdy chrześcijanin jest złączony z Duchem Św. Miłość Maryi jest zjednoczona z Bogiem. Maryja dała Bogu wszystko – Bóg oddał się Maryi. Duch Św. w Niej stał się miłością. Maryja pozwoliła zamieszkać Duchowi Św. – On żyje w Jej istocie – dlatego Niepokalane Poczęcie. Maksymilian mówi o wszechpośrednictwie Maryi. Wszelka łaska przychodzi przez Maryję do człowieka. Dlatego Bóg oddał Jej się poprzez zamieszkanie Ducha Św. – później Syna Bożego. Źródłem łaski jest Bóg, ale pośredniczką jest Maryja. Przez Ducha zostaje wcielony Syn Boży. Duchowość Maryjną o. Maksymilian objaśnia: Maryja jest rajem Boga na ziemi.
Później wysłuchaliśmy konferencji ks. Jacka Pędziwiatra, asystenta MI diecezji Bielsko-Żywieckiej, dyrektora radia Anioł Beskidów - „Paschalny wymiar męczeństwa Św. Maksymiliana”.
Zmartwychwstanie jest połączeniem duszy i ciała. Ludzie zmartwychwstaną na sąd ostateczny. Św. Paweł: to co zasiejesz obumiera, żeby po Zmartwychwstaniu się odrodziło. Św. Augustyn: ciało złożone zostanie odnowione, nasze ciała po zmartwychwstaniu będą te same, które teraz mamy – zmartwychwstaniemy w tym ciele, w którym żyjemy teraz, te ciała będą niezniszczalne, to ciało będzie w sile wieku, wiek będzie wyrównany, nasze ciała będą jaśnieć, będą blaskiem, będą pozbawione cierpień, ciało inne – uduchowione, pełne zaspokojenie naszych pragnień, radość obcowania we wspólnocie. Jednak my zapominamy do czego dążymy. Człowiek jest całością duszy i ciała, z duszą i ciałem człowiek stanowi całość.
Co daje wiara w zmartwychwstanie? Radość!
Co daje wiara w zmartwychwstanie? Radość!
Po konferencji ks. Jacka odbyły się nieszpory oraz nabożeństwo fatimskie wraz z mszą św. oraz procesją.
Trzeci dzień, już ostatni naszego spotkania, rozpoczęliśmy Jutrznią. Następnie odbyła się konferencja „Moje spotkanie ze św. Maksymilianem”, którą poprowadził prof. Kazimierz Braun, pisarz, dramaturg, reżyser, wykładowca Buffalo University.
Cud Maksymiliana – Japonia. Maksymilian wiedziony przez Maryję wybrał teren, na którym powstał Klasztor – miejsce szczególne, osłonięte górami, które zapewniały bezpieczeństwo przed bombami. Maksymilian był człowiekiem, który żył intensywnie, wprowadzał niebo na ziemi.
Po spotkaniu z prof. Kazimierzem Braunem zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie. Na zakończenie została odprawiona Msza św. przez o. Stanisława Czerwonkę oraz o. Piotra Cubera.