INTENCJA MI NA MARZEC
Aby Wielki Post był czasem sprzyjającym naszej przemianie.
12 listopada 2011
Niepokalanów. Konferencja: „Św. Maksymilian Maria Kolbe – Świadek Boga i sługa człowieka”
W dniach od 21 do 23 października w Niepokalanowie odbyła się Konferencja z racji 70. Rocznicy męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego połączona z ogólnopolskim spotkaniem asystentów, prezesów i animatorów MI.
O. dr Mirosław Bartos OFMConv przywitał uczestników spotkania. Następnie odbyła się immatrykulacja nowych studentów Kolbianum oraz wprowadzenie w tematykę Kongresu.
Podczas konferencji przedstawiono postać św. Maksymiliana jako:
• SŁUGĘ PRAWDY,
• GENIUSZA MEDIÓW KATOLICKICH II RP,
• CZŁOWIEKA BOGA,
• APOSTOŁA CHRYSTUSA I NIEPOKALANEJ.
Życie założyciela MI i jego dzieło przybliżali nam kolejni prelegenci. Poniżej przybliżamy w skrócie tematykę poszczególnych wystąpień. Więcej na: http://www.niepokalanow.pl/news,26
SŁUGA PRAWDY
Ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski, OPJPII – Św. Maksymilian – świadek prawdy i wolności
Prawdy trzeba poszukiwać, być wobec niej pokornym. Prawda ma na imię Bóg. Św. Maksymilian głosił Prawdę całe swoje życie. Jego męczeństwo jest tego zwieńczeniem. Wybrał miłość, a przypieczętował to swoją postawą.
Ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz, KUL – Św. Maksymilian Maria Kolbe jako filozof
Mędrzec, filozof – każdy kto poszukuje prawdy. Jak mówił św. Maksymilian: „byle byłby duch wielki”. Posiadał on wrażliwość duchową – otwartość na Boga. Był najwspanialszym filozofem Mariologii – w każdej duszy narodzi się Jezus, przez Maryję Niepokalaną.
Dr Stefan Meetschen – Dziennikarz poszukujący prawdy?
Św. Maksymilian był dziennikarzem przedstawiającym prawdę jako fundament szczęścia. A dla chrześcijanina prawdą jest Chrystus.
GENIUSZ MEDIÓW KATOLICKICH II RP
Dr Grzegorz Łęcicki, UKSW – Św. Maksymilian – geniusz mediów katolickich
Św. Maksymilian rozwijał tematykę religijną przez media. Wykorzystywał je do edukacji katolickiej, aby pogłębiać wiarę czytelników i słuchaczy mediów, które tworzył.
Dr Małgorzata Laskowska, UKSW – Dziennikarski kodeks etyczny św. Maksymiliana Marii Kolbego
Ojciec Kolbe zawsze widział pozytywne strony – również dotyczące przekazu dziennikarskiego.
O. prof. dr hab. Leon Benigny Dyczewski OFMConv, KUL – „Public relations” w działalności ewangelizacyjnej św. Maksymiliana Marii Kolbego
Maksymilian był innowatorem technologicznym – człowiekiem dynamicznym, zawsze zajętym, zależało mu na najlepszym przekazie. Jednym z owoców jego działalności jest pismo „Rycerz Niepokalanej”. Ideą było szerzenie kultu Matki Bożej Niepokalanej, jako wzoru do naśladowania. Ojciec Kolbe, choć poruszał sprawy trudne, pisał tak, aby każdy czytelnik rozumiał. Bardzo dbał o wzajemne zaufanie pomiędzy autorem artykułu a odbiorcą. Udawało mu się to dzięki współpracy klasztoru i wiernych.
Dr Piotr Drzewiecki, UKSW – Św. Maksymilian Maria Kolbe jako wychowawca do korzystania z mediów
Ojciec Kolbe potrafił odnaleźć dobro, również w wynalazkach. Uważał, że powinny one służyć najpierw dla celów Bożych, a później ludzkich. Niepokalanów to nie budynki, maszyny, Niepokalanów to nasze dusze – dusza każdego z nas. Podejście duchowe powinno nas rozpalać do dobra i łączyć w wspólnotę.
CZŁOWIEK BOGA
O. dr hab. Paweł Warchoł OFMConv, WSD OO. Franciszkanów w Łodzi, Kolbianum – UKSW – Symbolika dwóch koron jako realizacja człowieczeństwa w życiu i działalności św. Maksymiliana Kolbego
Symbolika dwóch koron kryje się pod pojęciem czystości (korona biała) i miłości (korona czerwona). Pragnienie męczeństwa zawsze towarzyszyło Maksymilianowi. Dawał świadectwo całym swoim życiem.
Ks. mgr Jacek Pędziwiatr, Dyrektor Radia „Anioł Beskidów”, Bielsko-Biała, Instytut Kolbianum, Niepokalanów – Św. Maksymilian – świadek godności człowieka w warunkach KL Auschwitz
Świadkowie to wyznawcy religii. Świadectwo to przekazywanie faktów, prawdy. Jako ludzie wierzący mamy być świadkami. Świadczyć o Bogu każdego dnia, w każdej sytuacji.
Dr Monika Waluś, Instytut Kolbianum, UKSW – Św. Maksymilian Kolbe – Patron rodziny
Maksymilian pochodził z rodziny chrześcijańskiej. Matka Marianna powierzyła swoich synów Matce Najświętszej. W rodzinie Kolbów wzrastała wiara Maksymiliana, której dawał świadectwo. Nie narzucał jej innym, to jego postawa kierowała myśli ludzi ku Bogu.
APOSTOŁ CHRYSTUSA I NIEPOKALANEJ
O. mgr lic. Paulin Sotowski OFMConv, WSD OO. Franciszkanów w Łodzi, UKSW – Inspiracje maryjne w inicjatywach apostolskich św. Maksymiliana
Ojciec Kolbe rozdawał ludziom Cudowne Medaliki. Ofiarując je – ofiarował modlitwę kierowaną do Maryi, aby się wstawiała za nami do Boga. Maksymilian chciał niszczyć zło, nie ludzi. Zawsze zachowywał życzliwość, uprzedzał zło ujawniając dobro. W Maryi widział wzór życia.
O. dr Ignacy Kosmana OFMConv, WSD OO. Franciszkanów w Łodzi, UKSW – Pogłębianie wiedzy religijnej społeczeństwa jako przejaw troski duszpasterskiej św. Maksymiliana
Maksymilian był kapłanem Chrystusa. Rozpowszechniał Pismo Święte nawet w dalekiej Japonii – choć komunikacja nie była jeszcze tak rozwinięta jak dzisiaj.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz